Wbrew pozorom wybór dobrej jakości błotników do przyczepki ma znaczenie. Wpływa bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo codziennej jazdy, a także zamniejsza ryzyko strat finansowych na skutek uszkodzenia samej przyczepki lub innych pojazdów. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje tych produktów. W tym artykule sprawdzimy, z jakich materiałów wykonuje się błotniki przyczepki i czym się one różnią.
Najważniejsze zadanie błotników do przyczepki
Podstawowym zadaniem błotników do przyczepki jest ograniczenie ilości wydostających się spod kół zanieczyszczeń. Należą do nich m.in.: kamyki, piasek, żwir, woda, gałęzie, liście i inne elementy znajdujące się na drodze. Po zamontowaniu błotników znacznie redukuje się ilość tych zanieczyszczeń, co ma duże znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Ponadto elementy wydobywające się spod kół mogą doprowadzić do uszkodzenia przyczepki oraz pojazdów, które jadą za nią (np.: uszkodzenie lakieru, pęknięcie szyby). Oczywiście odpowiedzialność jest po stronie kierowcy pojazdu z przyczepką, dlatego tego typu sytuacje mogą generować duże straty finansowe. Ograniczenie widoczności innym uczestnikom ruchu drogowego może doprowadzić do wypadku. Właśnie dlatego należy zainwestować w dobrze dobrane błotniki.
Z jakich materiałów powstają błotniki przyczepki?
Standardowo błotnik przyczepki wykonywany jest z tworzywa sztucznego lub metalu. Oczywiście oba materiały mają swoje wady i zalety, co przekłada się na końcową charakterystykę produktu. Poniżej w kilku zdaniach opisano oba warianty.
Modele z tworzywa sztucznego – charakterystyka
Błotniki wykonane z tworzywa sztucznego są relatywnie lekkie i proste w montażu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby wybierać produkty wykonane z polipropylenu. Choć są nieco droższe, to jednak gwarantują wyższy poziom zabezpieczeń i lepszą trwałość, niż błotniki produkowane ze słabszej jakości tworzywa sztucznego. Jednym z najważniejszych atutów modeli z polipropylenu jest wysoka odporność na:
- działanie wilgoci;
- działanie soli drogowej;
- uszkodzenia mechaniczne;
- skrajne temperatury i ich duże amplitudy;
- promieniowanie UV.
Modele z metalu – charakterystyka
Alternatywę stanowią modele wykonane z metalu. W tej kategorii rekomenduje się zakup błotników ze stali ocynkowanej, która jest dodatkowo zabezpieczona przed wilgocią i korozją. Wiele osób decyduje się również na zakup modeli ze wzmocnionego aluminium. Metalowe błotniki są odporne na trudne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Posiadają lepsze parametry techniczne i właściwości od modeli z tworzywa sztucznego, przez co są odpowiednio droższe. Jednocześnie są cięższe i mogą wymagać dodatkowej konserwacji w czasie użytkowania.
Jakie błotniki wybrać?
Decyzja ma charakter indywidualny. Ważne, aby rozmiar błotników był idealnie dopasowany do danej przyczepki. Tylko wtedy zapewnią one pożądany poziom zabezpieczeń. Warto przeanalizować takie aspekty jak: gabaryty przyczepki i średnica jej kół. Następnie sprawdzić parametry i właściwości wybranych produktów dostępnych na rynku. Dzięki temu wybierzesz produkt, który zachowa swoje właściwości na lata, pozwalając Ci na bezpieczną i komfortową jazdę z przyczepką.
- Zewnętrzny materiał partnerski