Rzeka Amazonka i jej zaskakujące fakty, o których nigdy nie wiedziałeś!Amazonka jest najdłuższą rzeką na świecie, a w jej dorzeczu znajdują się jedne z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na Ziemi. Amazonka zajmuje obszar większy niż jakakolwiek inna rzeka na świecie, a wpływa do niej wiele mniejszych rzek. Obejmuje część Brazylii, Peru, Kolumbii i nie tylko, dlatego warto wiedzieć wiele o tej meandrującej drodze wodnej. Oto kilka interesujących faktów na temat potężnej Amazonki, o których być może nie wiedziałeś! Jest trzecią co do długości rzeką na świecie, po Nilu i Jeniseju, i powszechnie uważa się ją za największą pod względem objętości i przepływu.

Amazon nie ma znanego źródła

Amazonka nie ma żadnego znanego źródła. Choć jest to największa rzeka na świecie pod względem objętości wody, nie ma jednego źródła. Podczas gdy niektóre rzeki powstają z topnienia lodowców lub opadów atmosferycznych, źródło Amazonki jest tajemnicą. Naukowcy od dawna dyskutują na temat źródła Amazonki. Jedna z teorii głosi, że Amazonka jest pozostałością po starożytnym systemie rzecznym wielkości Missisipi, który istniał 40 milionów lat temu.

Amazonka i jej dopływy płyną w kierunku południowo-zachodnim z gór Andów, które uważa się za źródło starożytnej Missisipi. Inna teoria głosi, że Amazonka powstała zaledwie pięć milionów lat temu w wyniku wypiętrzenia Andów i przepływu wody wzdłuż uskoków i pęknięć skorupy ziemskiej w Ameryce Południowej.

Wielkość rzeki zależy od pory roku

Wielkość rzeki Amazonki zmienia się w zależności od pory roku. W porze deszczowej rzeka rozrasta się do ponad 100 mil szerokości. W najmniejszych rozmiarach Amazonka ma tylko około 15 mil szerokości. W porze suchej rzeka kurczy się do około 30 mil szerokości. Różnice w szerokości rzeki są spowodowane licznymi dopływami, które dodają wodę do głównego nurtu w porze deszczowej.

Największy przepływ wody występuje zwykle w porze deszczowej od grudnia do marca, ale w niektórych miejscach wysoki poziom wody może utrzymywać się przez cały rok. Podczas miesięcy z niskim poziomem wody rzeka kurczy się na tyle, by umożliwić przepłynięcie statków oceanicznych. Tylko w miesiącach deszczowych rzeka rozszerza się na tyle, że duże statki nie mogą pływać po jej wodach.

Jest domem dla wielu różnych stworzeń

Rzeka Amazonka jest wspaniałym miejscem dla ryb, gadów wodnych i ssaków wodnych. Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na Ziemi, w którym żyje ponad 2000 gatunków ryb oraz 10 000 gatunków owadów i innych bezkręgowców. W rzece żyją także płaszczki, żółwie morskie i wydry. Ryby w Amazonce mają zazwyczaj srebrzyste zabarwienie, ponieważ woda jest bardzo ciemna z powodu zanieczyszczeń. Ponieważ woda jest tak mętna, światło słoneczne nie przenika zbyt głęboko. Większość organizmów wodnych w Amazonce jest owadożerna.

Oznacza to, że żywią się one owadami lub innymi małymi organizmami wodnymi. Rzeka Amazonka jest również domem dla wielu różnych gatunków gadów. Wiele z gadów żyjących w Amazonce jest zagrożonych wyginięciem. Anakondy i kajmany to dwa gady, które nazywają rzekę Amazonką swoim domem.

Może ona stanowić siedlisko dla milionów nieodkrytych gatunków

Uważa się, że rzeka Amazonka jest domem dla milionów nieodkrytych gatunków. Naukowcy i biolodzy dopiero zaczynają rozumieć pełną bioróżnorodność Amazonki. Uważają, że może być ona domem dla milionów nieodkrytych gatunków. Istnieje wiele gatunków, które nie zostały jeszcze zidentyfikowane lub zbadane.

Las deszczowy jest jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie ekosystemów na naszej planecie. Wielu naukowców uważa, że las deszczowy może być kluczem do leczenia wielu chorób i dolegliwości ludzkich. Mają oni nadzieję, że dzięki zwierzętom i roślinom z Amazonii odkryją nowe i ważne odkrycia medyczne.

Dorzecze Amazonki jest domem dla ponad 15 milionów ludzi. W dorzeczu Amazonki mieszka ponad 15 milionów ludzi. Jest to więcej niż w jakimkolwiek innym dorzeczu na świecie. Wielu mieszkańców dorzecza to ludność tubylcza. W dorzeczu Amazonki występuje wiele różnych kultur i grup etnicznych. Ludzie żyjący w dorzeczu Amazonki mówią dziesiątkami języków i wyznają wiele różnych religii. Dorzecze jest w dużej mierze niezagospodarowane i jest domem dla dużej ilości tropikalnych lasów deszczowych.

Amazońskie lasy deszczowe od tysięcy lat dostarczają ludziom użytecznych dóbr. Wiele ważnych towarów wytwarza się z produktów pochodzących z roślin i zwierząt występujących w Amazonii. Orzechy brazylijskie, powszechny produkt spożywczy, są pozyskiwane z drzewa rosnącego w amazońskich lasach deszczowych. W wielu częściach Amazonii rolnicy uprawiają drzewa kakaowca, z których uzyskuje się nasiona czekolady. Na Amazonce znajduje się również wiele plantacji trzciny cukrowej. Z lasów Amazonii pozyskuje się wiele gatunków drewna tropikalnego. Drewno to jest wykorzystywane do produkcji mebli, gitar i wielu innych przedmiotów. Rzeka Amazonka jest naprawdę niesamowitym zjawiskiem. Jest to największa rzeka na świecie pod względem objętości i długości. Wielu ludzi nazywa Amazonkę "darem Matki Natury dla ludzkości".